Kary za brak KSeF

Kary za brak Ksef >>

W 2024 roku wejdzie obowiązek z korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Według Ministerstwa Finansów kary pieniężne dla podatników za brak korzystania z KseF będą wdrażane od 1.01.2025 

Kogo dotyczą kary związane z KSeF?

Sankcje związane z Krajowym Systemem e-Faktur mogą być nakładane zarówno na osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa. Zarówno jednostki prywatne, jak i firmy mogą ponieść konsekwencje za nieprawidłowe wystawienie faktury poprzez rządową platformę.

Jaka będzie ich wysokość?

Naczelnik Urzędu Skarbowego będzie mógł nałożyć kary pieniężne dla podatników do 100% wysokości kwoty podatku Vat wykazanego na fakturze wystawionej poza KSeF. W sytuacji transakcji zwolnionych z podatku, kara może sięgać nawet 18,7% kwoty widniejącej na dokumencie. Ważne jest, że kara dotyczy każdej faktury osobno, co może stanowić znaczący ciężar w przypadku dużej liczby dokumentów.

W jakich sytuacjach mogą być nakładane kary? Istnieją trzy sytuacje, w których można ponieść konsekwencje.

  1. Wystawienie faktury niezgodnej z wzorcem, gdy KSeF jest niedostępnyTo dotyczy przypadków awarii, niezależnie czy występują one na platformie rządowej czy w naszym oprogramowaniu połączonym z KSeF. W obu przypadkach jesteśmy zobowiązani do wystawienia faktur zgodnych z wzorcem XML udostępnionym przez ministerstwo.
  2. Brak przesłania faktury na platformę po okresie niedostępności KSeFTo odnosi się do sytuacji po ustaniu awarii. Kiedy system rządowy lub nasz program wraca do działania, musimy przesłać faktury, które wystawiliśmy poza KSeF, w określonym terminie. W obu przypadkach mamy różne terminy: